LTC1502CMS8-3.3#PBF
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
LTC1502CMS8-3.3#PBF
  • 1
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Input (Min) : 0.9V
Function : Step-Up
Topology : Charge Pump
Supplier Device Package : 8-MSOP
Part Status : Active
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 10mA
Frequency - Switching : 500kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 1.8V
Series : -
Description : IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MSOP